Přejít na obsah Přejít na navigaci

14. 10. 2019

První zmínky o 3D tisku

První zmínky o tisku 3D objektů z digitálních dat se objevilyv 80. letech minulého století. V roce 1980 HideoKodama podal jako první žádost o patent, vynalezl fotopolymerní rychlý prototypový systém (Rapid Prototyping), myšlenka spočívala v použití fotopolymerního materiálu vystaveného UV záření, které jej vytvrdilo, patent bohužel nedostal, kvůli nedostatečné specifikaci. Naopak se to povedlo v roce 1984 Charlesovi Hullovi.Přišel s technikou, kterou nazvalstereolito-grafiía využívalo se tekutého polymeru s laserovým paprskem. V roce 1986 na ni získal patent. Poté založil svou firmu3D Systemsa vytvořil první komerční přístroj pro 3D tisk. V té době byl tento stroj pojmenován „stereolitografní aparát SLA-1“, pojem 3D tiskárna byl v té době neznámý. Tento aparát byl v té době nepřístupný široké veřejnosti, byla to v té době úplně nová technologie, a sloužil jen pro několik vybraných zákazníků. Díky jejich zpětné vazbě vynazla společnost 3D Synstems nový prototyp 3D tiskárny, který byl nazván SLA-250. Tento přístroj byl již používán širokou veřejností a to v roce 1988. První provizorní 3D tiskárnu si můžete prohlédnout v Fordově muzeu v Dearborn v Michiganu.I když se začaly objevovat konkurence, firma 3D Systems si udržela vedoucí pozici na trhu. V roce 1996 bylo prodaných celkem 600 SLA přístrojů.


Začátky 3D tisku, byly jako u všech nových technologií pomalé. Tisklo se z jednoduchých materiálů a vytvářely se jen primitivní objekty. Využívání 3D tiskáren bylo docela finančně nákladné a tisk trval velmi dlouhou dobu, třeba i pár dnů. 3D tisk se začal až postupně rozvíjet a rozšiřovat a nyní lze využívat širokou veřejností a to také v domácích podmínkách.

Vyvinula se mezitím technika SLS (Selective Laser Sintering), což je technika 3D tisku s pomocí laseru, tu vynalezl v roce 1987 Carl Deckard, jehož první stroj se nazýval „Betsy“. V roce 1989 S. ScottCrump přišel s technikou FDM (FusedDeposition Modeling) využívající polymerních vláken, která je velmi populární i dnes. V roce 1993 MIT (Massachusettský institut technologie) vynazl techniku tisku s materiálem ve formě prášku a nechal si ji patentovat. Patent pak odkoupila firma s názvem Z Corporation a její tiskárny se pak staly základem těch nynějších.

Až v druhé polovině 90. let se objevoval pojem 3D tiskárna. V roce 1999 se úspěšně povedlo Antonymu Atalovi vyrobit močový měchýř, který pacient neodmítl, jelikož měl na povrchu vlastní buňky příjemce.

Roku 2004 odborný asistent na University ofBath v Anglii Adrian Bowyer založil projektRepRap(Replicating Rapid Prototyper). Chtěl zpřístupnit možnost 3D tisku běžné veřejnosti, rozšířit tuto techniku po celém světě. Zlom nastal v roce 2007, kdy 3D tisk začal získávat na oblíbenosti.

Společnost Shapeways z Nizozemí (pak také v USA) v roce 2008 začala nabízet služby 3D tisku široké veřejnosti. Zákazníci mohli přicházet s vlastními soubory, které tahle společnost pak vytiskla. V roce 2008 také byla vyrobena první protetická noha pomocí 3D tiskárny, od té chvíle se protézy začaly tisknout běžně.

Až v lednu roku 2009 byla dostupná první 3D tiskárna ke komerčnímu prodeji ve formě kitu. Tiskárna se jmenovala BfBRapMan 3D. Poté v dubnu byla uvedena na trh další tiskárna společností MakerBot, na základě konceptu RepRap.Společnost MakerBotsetrojilai online souborovou knihovnu Thingiverse, která umožňuje zákazníkům stahovat a ukládat 3D modely k vytisknutí.MakerBot roku 2013 za zhruba 400 miliónů dolarů koupila společnost s názvem Stratasys. Od roku 2009 se objevovalo více a více 3D tiskáren a tak se také nadále pořád děje.

V roce 2011 inženýři a designéři z University ofSouthhampton vytisknuli pomocí 3D tisku letadlo.

V roce 2013 bývalý prezident Obama dokonce zmínil potenciál 3D tisku ve svém projevu (“thepotential to revolutionizethewaywemakealmosteverything”).

Švédská společnost Cellink v roce 2015 začala prodávat první standardizovaný bioinkoust (materiál z mořských řas), který mohl být využit pro vytisknutí tkáňové chrupavky. A v roce 2016 tato švédská firma uvedla na trh 3D tiskárnu Inkredible 3D Bioprinter, která je schopna tisku tkáně pokožky a chrupavky, její cena se pohybovala okolo 4,999 USD.

3D tisk má obrovský potenciál a můžeme si jen představit, co všechno nás ještě v budoucnosti 3D tiskáren čeká.