Přejít na obsah Přejít na navigaci

4. 6. 2020

Materiály pro 3D tisk

Pro 3D tisk je také potřeba vybrat vhodný materiál. Na našich stránkách naleznete hojný výběr materiálů pro tisk. Nabídku materiálů postupně rozšiřujeme.


Materiály pro FFF tisk (struny)

PLA

Vlákno PLA neboli také polymléčná kyselina je nejpoužívanější materiál zejména pro hobby účely. Jedná se o polyester z rostlinných materiálů. Zajistí vysokou kvalitu tisku i při náročných detailech. Je to také biologicky rozložitelný a tvrdý materiál. Není však vhodný na venkovní použití. Dříve se PLA používalo na výrobu chirurgických nití a implantátů. Hydrolýzou škrobu vznikne glukóza, fermentací kyselina mléčná a ta se napolymerizuje na PLA. Vlákna PLA se získají z taveniny polymléčné kyseliny suchým nebo mokrým zvlákňováním. Vlákno je vcelku odolné proti kyselinám a UV záření, ne však proti alkalickým chemikáliím.

PET-G

Polyethylentereftalát je termoplast ze skupiny polyesterů. Je to běžně používaný plast PET, ale upravený pomocí „glykolu“, což způsobí jeho menší křehkost a projasněnost, je také odolnější vůči nárazu. PET-G je tvrdý recyklovatelný materiál, který se pyšní vynikající adhezi mezi vrstvami, proto je odolný proti kyselinám a zásadám a výkyvům teploty. Je vhodný pro tisk mechanických součástí. Nejde však o nejjednodušší materiál pro tisk a proto je potřeba si pohrát s parametry pro nastavení tiskárny.

ABS

ABS celým názvem akrylonitrilbutadienstyren je průmyslový kopolymer odolný vůči mechanickému poškození. Je to materiál velmi odolný proti nízkým i vysokým teplotám, kyselinám a alkáliím, olejům, tukům, je tuhý a houževnatý. Vyrábí se z něj např. LEGO a airsoftové zbraně. Zase je potřeba počítat s komplikovanějším tiskem, ale jeho odolnost a pružnost za to určitě stojí. Je dobře opracovatelný (postprocessing) a vhodný pro tisk funkčních výrobků a nástrojů.

ASA

ASA neboli akrylonitrilstyrenakrylát je alternativa ABS, ale je to materiál tužší a odolnější proti povětrnostním vlivům, UV záření, teplotě a chemickým vlivům. Používá se pro FDM (Fused deposition modeling) tisk. Je vhodný na venkovní použítí díky své odolnosti, zachovává si svou barvu. Dobře se opracovává.

FLEXI

Velmi silný a pružný materiál. Materiály se vyskytují v různém stupni flexibility (hardness score). Má vlastnosti podobné gumě. FLEXI mají velmi dobrou odolnost proti otěru. Je to materiál vhodný pro tisk modelů, kde se tvrdý plast nehodí.

NYLON

Nylon je vysoce odolný polyamidový filament. Charakterizuje jej výborná pevnost a houževnatost. Je odolný teplotám až do 180 °C. Je výbornou volbou pro tisk technických a funkčních dílů (panty, klouby). Aby tisk proběhl bez problému, musí být nylon suchý, je totiž citlivý na vlhkost. Skladuje se v uzavřené nádobě s odvlhčovačem.

Materiály pro SLA tisk (tekuté polymery)

Při SLA tisku (Stereolitografie) je materiálem tekutý polymer, který se vytvrzuje pomocí UV záření. Používají se standartní, konstrukční, dentální, tuhé a odolné a také odlévací pryskyřice (resiny).

Standartní resin

Standardní resin je vhodný materiál pro hladké povrchy, precizní detaily a není potřeba dodatečné vytvrzování. Máme např. Clear Resin (čirý) pro části prosvětlovací, Greyscale Resin (odstíny šedi), který se dá dále dobarvit a opracovat, Draft Resin pro rychlý tisk velkých modelů.

Konstrukční resin

Konstrukční resin pro výrobu a průmyslový design. Patří sem Grey Pro Resin (šedý) pro tvorbu univerzálních prototypů, má vysokou přesnost a nízké tečení. Rigid Resin (pevná pryskyřice) je vyztužená sklem, vyniká vysokou pevností a lesklostí, používá se pro tvorbu tenkých stěn a detailů. Elastic Resin (elastická pryskyřice) je nejmekčí pryskyřicí, nahrazuje silikonové součásti, je ohebná. Flexible Resin (pružná pryskyřice) je materiál podobný gumě, používá se pro stlačované a ohýbané části. High Temp Resin (vysokoteplotní pryskyřice) je odolná proti teplotám až 238 °C, vhodná pro tváření a odlévání za tepla.

Dentální resin

Dentální resin se využívá pro dentální výrobky – ortodontické modely, dlahy, retenční rovnátka… Jsou to např. Model Resin (modelová pryskyřice) pro detailní zubní korunky, povrch je hladký a matný, připomíná sádru. Dental SG Resin je pryskyřice pro precizní operační vodítka. Dental LT Clear Resin (čirá dentální pryskyřice) je pro ortodontické pomůcky pro dlouhodobé nošení.

Tuhé a odolné pryskyřice

Tuhé a odolné pryskyřice jsou nejodolnější funkční materiály. Patří sem Tough 2000 Resin (tuhá pryskyřice 2000) je nejtužší, pro pevné neohybatelné díly. Tough 1500 Resin je nejpružnější z této skupiny. Durable Resin (odolná pryskyřice) je pružná a nárazuvzdorný materiál, používá se pro stlačitelné díly podstupující výrazné nárazy.

Odlévací pryskyřice se používají např. pro detaily u šperků. Do této skupiny se zařazuje Castable Resin pro jemné povrchy s detaily. Castable Wax Resin (odlévací vosková pryskyřice) obsahuje 20 % voskového plniva.

Nejčastěji používaný materiál pro 3D tisk

3D tisk je plnohodnotná výrobní metoda, která umožňuje tisk dílů a sestav přesně podle potřeby a to od vývojových prototypů až po plně funkční součásti.

  • 3D tisk pryskyřicí zajišťuje velmi přesné modely s hladkým povrchem.
  • Pokud zvolíte PLA 3D tisk, tak byste měli vědět, že kromě pevného materiálu jste vybrali biologicky rozložitelný plast. Jeho přirozený původ je totiž kukuřice, cukrová třtina nebo brambory.
  • Nylon 3D tisk rovněž není špatná volba, zvláště pokud potřebujete získat silnou, odolnou součástku. Nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je ideální volbou pro tisk funkčních a technických dílů.
  • ABS 3D tisk je perfektní volbou pro mechanicky namáhané díly. Je to díky jeho houževnatosti a teplotní odolnosti.