Přejít na obsah Přejít na navigaci

9. 5. 2022

3D tisk vám ušetří čas i peníze

Když před několika lety spatřil světlo světa 3D tisk, mnoho z nás to bralo téměř jako zázrak. V dnešní době je tato technologie běžnou součástí našich životů. Vytisknout se dá prakticky cokoliv. Od dekorativních předmětů, přes součástky do strojů až po reklamní produkty.


  • Velkou výhodou 3D tisku není jen široké spektrum využití, ale také finanční nenáročnost.
  • Nechat si vytisknout například náhradní díly může být tedy mnohem levnější, nežli si je složitě a draho objednávat ze zahraničí.

Vytvářet se dají i náročné nebo atypické tvary. Materiálů, které se využívají na 3D tisk, je celá řada. Pokud si nejste jisti, který by byl právě pro vaši potřebu tím pravým, pak můžete využít bezplatnou poradnu.

Jak probíhá 3D tisk

Samotný tisk probíhá nejfrekventovanější metodou, kterou je FFM. Někdy je také označována jako FFF. Výrobek je vytvářen tavením plastového materiálu postupně, po jednotlivých vrstvách. Díky tomu vzniká jen minimum odpadu. 3D tisk je tedy i z tohoto hlediska vysoce efektivní. Metoda FFF/FFD je také zárukou vysoké přesnosti a zaměření na detail. Kvalitní tisk je zajištěn o pracovním prostoru až 420 x 300 x 400 mm.

  • Před samotným tiskem je zapotřebí mít 3D model.
  • Poradíme si jak s technickým dílem, tak i designovým modelem.

Co tedy konkrétně můžete od 3D tisku očekávat?

Výrobky ve velikosti od několika milimetrů až po několikacentimetrové předměty. Tisk se může týkat prototypů i sériové výroby.

  • Díky stále se zlepšující technologii 3D je možné tisknout i barevně.
  • A to až čtyřmi barvami v jedné vrstvě.

3D tisk nachází uplatnění prakticky v každém průmyslovém i neprůmyslovém oboru. Setkáme se s ním ve zdravotnictví, automobilovém či leteckém průmyslu, strojírenství, hračkářství a mnoha dalších oborech. Tuto technologii stále více využívají pro svou práci také designéři.